تئوری توطئه

معماری فراماسونی ساختمان مجلس شورای اسلامی

تهران ، بهارستان ؛ بنای جدید ساختمان مجلس در کنار ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی و در مجاورت بنای مجلس مشروطه که از معماری نامعمول غیرملی و دارای ریشه در تفکرات فراماسونی و معماری هرمی باستانی بهره برده ، این نشانه در نگاه اول خبری قطعی از دست داشتن عوامل قدرتمند حوزه بین الملل در امور داخلی مجلس و بدنه دولت دارد.

 

«یکی از عوامل موثر در شکل‌گیری بنای مجلس، تناسبات و ارتفاع و عملکرد دو بنای شمالی و جنوبی بوده است تا این بنا بتواند ضمن استفاده مداوم از دو بنای موجود با محیط اطراف خود نیز هماهنگی کامل را برقرار کند.»

– سخنان طراح پروژه

سرآغاز ساختمان جدید مجلس از کجا بود؟

فکر احداث بنای جدید مجلس شورای ملی از سال‌های ۵۳-۱۳۵۲ خورشیدی مطرح شد. ابتدا مهندس موید عهد طرحی را با پلان دایره‌ای شکل ارایه کرد و هرچند فونداسیون آن طرح را هم اجرا کرده بودند، اما پروژه متوقف شد. در سال ۱۳۵۵ طرح مذکور را به دفتر سردار افخمی سفارش دادند و از آن زمان تا سال ۱۳۸۳ که ساخت آن به پایان رسیده است آقای مهندس عبدالرضا ذکایی- همکار سابق دفتر سردار افخمی و مدیرعامل وقت شرکت مهندسان مشاور پل‌میر- مسوولیت طراحی و هدایت پروژه را به عهده داشته‌اند.

«یکی از عوامل موثر در شکل‌گیری بنای مجلس، تناسبات و ارتفاع و عملکرد دو بنای شمالی و جنوبی بوده است تا این بنا بتواند ضمن استفاده مداوم از دو بنای موجود با محیط اطراف خود نیز هماهنگی کامل را برقرار کند.»

«به نظر ما فرم مثلث راه‌حل خوبی بود. هم فرم پایداری است، هم سه قوه را تداعی می‌کند و هم هندسه قابل بسطی در همه‌ی جهات دارد. راس مثلث روی ساختمان مرتفع‌اداری قرار می‌گیرد و هرچه به طرف ساختمان کمیسیون‌ها می‌آییم دوبال آن باز می‌شود. ارتفاع در سمت ساختمان اداری حداقل است و هر چه به ساختمان کمیسیون‌ها نزدیک می‌شویم، زیاد می‌شود. با اینکه ارتفاع هرم ۴۵ متر است، به دلیل نحوه ارتفاع‌گیری آن، برخلاف دو ساختمان شمالی وجنوبی در مقابل دیگر ساختمانها قرار نگرفته است.»
با این مقدمه‌ی کوتاه به نقد پروژه می‌پردازیم:
۱- استفاده از نیروهای موجود در سایت جهت سازماندهی فرم و فضای پروژه، یکی از مباحث مطرح در معماری معاصر است که توجه معماران بسیاری را به خود جلب کرده است. بنابراین تلاش طراحان ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی در جهت برقراری پیوند مناسبی بین ساختمان مجلس و ساختمان‌های موجود در شمال و جنوب آن قابل توجه است اما بحثی که در این میان می‌توان مطرح کرد، بحث هویت فرم پروژه است.
آیا می‌توان به فرض پاسخگویی به مسایل ساختمان‌های مجاور یک پروژه، در فکر حل مسایل آنها بود و توجه جدی به فرم پروژه اصلی که قرار بود خانه مردم ایران باشد، نکرد؟ فرم در معماری ایران چه جایگاهی دارد؟ رابطه فرم با محیط پیرامون چگونه است؟ رابطه فرم انتخاب شده با عملکرد مورد نظر چیست؟ آیا می‌توان بین سه راس مثلث و سه قوه ارتباطی برقرار کرد؟ رابطه‌ی دو قوه با قوه مقننه که وظیقه قانون‌گذاری را بر عهده دارد چگونه است که در چنین فرمی به ظهور نشسته است؟واقعیت این است که فرم انتخاب شده ارتباطی با سایت تاریخی و بسیار ارزشمند خود برقرار نمی‌کند. برای مکانی که نماد تاریخ معاصر ایران است – از ساخته شدن مدرسه سهپسالار (شهید مطهری کنونی) به دست اولین مهندس معمار تحصیلکرده ایرانی، تا به توپ بستن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه قاجار و از سخنرانی‌های پرشور دکتر محمد مصدق در میدان بهارستان تا تظاهرات مردم ایران در انقلاب ۱۳۵۷ و… لازم بود با دقت و اندیشه بیشتری، فرم پروژه انتخاب می شد و حتی بهتر بود طرح نهایی را به قضاوت مردم می‌گذاشتند، تا مردم خانه‌ ی خود را انتخاب کنند؛ همانگونه که نمایندگانشان را انتخاب می‌کنند.

۲- ساختمان یادآور نوعی تفکر دیکتاتور گونه است: «یک نقطه اوج و قله در فراز دارد، سازه آن متکی بر یک نقطه است و یک ستون آن از همه مهمتر است و جایگاه رییس مجلس به عنوان مقتدر در زیر این ستون قرارگرفته است» و حجم سنگین و بدون روزنه‌ی آن یادآور معماری دوران باستان است و نشانی از تحولات زمانه در آن دیده نمی‌شود. از آنجا که یکی از مهمترین مسایل در طرح ساختمان‌های مجلس در چندسال اخیر، توجه به نقش مردمی مجلس‌ها و عدم تاکید بر عظمت‌گرایی و تحقیر انسان است- در این فکر نورمن فاستر تا آنجا پیش رفته است که به مردم اجازه می‌دهد آزادانه بر بام ساختمان مجلس آلمان قدم بزنند و از طریق سطوحی شفاف بر کار نمایندگان خود نظارت داشته باشند- به این نتیجه می‌رسیم که چون طرح جدید ساختمان مجلس در دوره‌ای طراحی شده است که عظمت گرایی جزو سیستم رایج بوده است، بنابراین طرح، پاسخگوی مسایل زمان خود بوده است اما طولانی‌شدن فرآیند طراحی تا اجرای آن- از سال۱۳۵۵ تا ۱۳۸۳ خورشیدی- باعث عدم تطابق پروژه با معیارهای زمان حال شده است. در دوره‌ای که بحث مردم سالاری بحث روز است، نمی‌توان به ساختمان‌هایی با اندیشه حکومت سالاری و برتری سیستم نگریست هرچند که شواهد همواره خلاف این ادعای رسانه های جمعیست. 
۳- یکی از نقدهایی که متفکران پست مدرن به معماری دوره مدرن وارد کرده‌اند، نقد یکپارچگی و کل‌گرایی آن معماری بود. از آنجا که در این تفکر مقیاس و تناسبات ساختمان در جهت برتری بر انسان و به عبارتی تحقیر او پیش می‌رفت، متفکران پست مدرن بحث پراکندگی (Fragmentation) را مطرح کردند و این فکر در معماری باعث شکسته شدن و خرد شدن آن توده ی عظیم معماری به احجامی که دارای تناسبات انسانی‌تری هستند، شد. بنابراین می‌توان به ساختمان مجلس جدید این نقد را وارد کرد که نسبت به انسان به عنوان اصلی‌ترین منبع معماری بی‌توجه بوده و به خصوص در طراحی فضاهای داخلی، انسان به گونه ا‌ی تحقیر شده است که یادآور طرح کلیساهای قرون وسطی جهت ایجاد رعب و وحشت در انسان‌ها است.
در همین راستا، استفاده ی بیش از حد از سنگ در طراحی داخلی فضاها باعث به وجود آمدن فضایی با روحیه‌ی خشن و سنگین شده است.
۴- نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، عدم هماهنگی بین سیستم‌های اداری کارفرما و مشاور است که باعث شد تا مدت‌ها پس از اجرای سازه نقشه‌های سازه توسط دفتر فنی کارفرما تصویب نشود.
علاوه بر ضعف مدیریتی که باعث به وجود آمدن این مساله شده است، می‌توان به خسارت‌های جبران ناپذیری که در اثر این عدم هماهنگی ممکن است بر سیستم سازه‌ای پروژه وارد آمده باشد، اشاره کرد.هرچند مهندس مشاور طرح در این پروژه «به دلیل پیچیده بودن و غیرمتعارف بودن طرح از روی احتیاط ده درصد بالا (Overdosing) گرفته‌اند،اما به نظر می‌رسد چنانچه هماهنگی بیشترین بین سیستم‌های اداری برقرار می‌بود، نتیجه کار مطلوب‌ترو حتی اقتصادی‌تر می‌شد.
۵- در طرح معماری ساختمان جدید مجلس؛ معماری و سازه کاملاً با هم هماهنگ طراحی شده‌اند و به طور کلی پروژه به گونه‌ای است که نمی‌توان تفکیک زیادی بین آنها قایل شد. طراح پروژه در این مورد گفته است: «در این پروژه یک ستون اصلی، یا به عبارتی دو ستون متقاطع داریم که کل بار دو سقف را می‌گیرد… این ستون اصلی مثل تیرک چادری است که اگر بیفتد، کل ساختمان سقوط خواهد کرد.»

به عبارت دیگر در طرح سازه هم به تبعیت از طرح معماری احترام خاصی به یک نقطه گذاشته شده است. در صورتی که در سایر سیستم‌های متداول طراحی سازه، کلیه ستون‌ها با یکدیگر شبکه‌ای را تشکیل داده و بار به صورت تقسیم شده به زمین منتقل می‌شود و در این حالت اگر یک یا چند ستون به عللی تخریب شوند، کل سیستم از هم نمی‌پاشد. بنابراین به نظر می‌رسد طراحی سازه بناهای عمومی و مکان هایی که جمعیت زیادی را در خود جای می‌دهند باید به گونه‌ای طرح شود که به سرعت از هم نپاشد و متکی به یک نقطه و یا یک ستون نباشد؛ پس باید دلیل محکمی مبنی بر ساخت سازه ای پرخطر برای برگزاری اجلاس های متعدد در سایه خطر وجود داشته باشد.

بررسی نمای بیرون ساختمان مجلس

نقدی بر معماری ساختمان مجلس
۱۳ و ۳۳ از اعداد مورد توجه تشکل های ماسونی است؛ بالاترین درجه در بین اعضای بالادست نیز ۳۳ میباشد.

بهره گیری از سازه هرمی که سابقه تخریب در ایران زیاد داشته در ساختمان مجلس بسیار متناقض و جالب توجه است.
بدنه ساختمان به رنگ روشن و پنجره ها به رنگ تیره که صفحه شطرنجی لژ ها را یادآوری میکند.
۱۳ پنجره کوچک بکار رفته که همچنان عدد مورد توجه سازمان است و باید توجه داشت در کشوری که همه از عدد ۱۳ به دلایل خرافه و حتی دلایل تاریخی کشتار های جنگی متنفرند چرا باید در سازه خانه ملت از چنین اعدادی بهره گرفته شود.
طراحی پنجره ها بصورت لوزی شکل نمایان شده که در اصل مربع با ۴۵ درجه چرخش میباشد؛ البته به خاطر داشته باشید پنجره ها هرکدام از ۴ مربع مجزا تشکیل شده اند.
مجموع پنجره ها در هر وجه هرم بالغ بر۳۳ پنجره میباشد که اشاره به بالاترین مقام ماسونی دارد.
تنها درب ورودی وجه مورد توجه ما از نگاره ای متشکل از ۳ مثلث بهره برده که مثلث تیره که اصلی نیز میباشد به سمت پایین جهت دارد.

بررسی نمای داخلی مجلس شورای اسلامی

یازده سپتامبر و ساختمان مجلس
در هر سمت دیوار ۲۰ بلوک مجزا دارد که از هر ۲۰ بلوک ۹ بلوک به رنگ مهتابی روشن و بقیه خاموش و فاقد چراغ هستند.

استفاده از اعداد ۹ و ۱۱ در هر جایی تا به امروز اشاره به ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ داشته پس احتمال اینکه تصادفی باشد هم وجود ندارد؛ همچنین هنگام شروع هر دوره از مجلس در روز نخست ۱۱ پرچم در راست و چپ جایگاه رئیس مجلس پشت پیشخوان در کناره دیوار مرکزی قرار داده میشود.

ستاره داوود در تهران صهیونیست
در پایان به ستاره داوود میرسیم در مرکز صحن مجلس و بر بالای سر نمایندگان و اعضا

محیط به طور معمول جلسه و میزگرد است و صندلی نمایندگان بطوری چیده شده که جایگاه ها نیم دایره ای تشکیل میدهند اما فکر کنید چرا باید معمار با انجام اضافات ضمن اتلاف فضا از دایره ۶ ضلعی بسازد.

پایان مقاله/

۰

User Rating: ۴٫۸ ( ۲ votes)
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن