سبک زندگیگردشگری

بزرگترین الماس صورتی جهان در تهران

موزه جواهرات ملی ایران

موزه جواهرات ملی ایران از دیدنی‌ترین مکان‌های تهران است. این موزه که در خیابان فردوسی واقع شده، پر است از اشیای گران‌قیمتی که در ایران لنگه ندارند. در میان آنها، اما الماس دریای نور، جور دیگری سر و صدا به پا کرده است. بزرگ‌ترین الماس صورتی دنیا که زمانی از جواهرات نادر شاه افشار بوده است. نادرشاه پس از فتح هندوستان، این الماس صورتی و کمیاب را از پادشاه هند هدیه گرفت.

دریای نور و نورچشم

براساس اعلام بعضی از منابع، الماس‌های دریای نور و نورالعین در حقیقت از یک سنگ بوده که وزن اولیه آن ۲۴۲ قیراط بوده است. این گوهر در گذر زمان به دو قطعه می‌شود که قسمت درشت‌تر را الماس دریای نور و کوچک‌تر را نورالعین نامگذاری می‌کنند. گفته می‌شود این گوهر هزار سال قبل کشف و استخراج شده و وزن آن هم‌اکنون حدود ۱۸۲ قیراط است. ارزش این گوهر به قدری است که آن را پشتوانه‌ای برای پول ملی ایران می‌دانند.

تاریخچه الماس دریای نور

تاریخچهٔ این الماس به اساطیر و افسانه‌ها می‌رسد. نقل است که بر دستهٔ شمشیر افراسیاب نصب بوده و رستم آن را در جنگ با تورانیان تصاحب نموده‌است. در حملهٔ امیر تیمور به غارت رفت و به دست محمدشاه هند رسید.

این الماس در جنگ با هند در سال ۱۷۳۹ میلادی همراه با نادر شاه افشار بوده‌است. دریای نور پس از قتل نادر به نوهٔ او شاهرخ‌میرزا (آخرین پادشاه افشار) رسید و سپس به دست امیر علم خان خزیمه و بعد به محمد حسن خان قاجار و بعد به لطفعلی‌خان زند و سر انجام به دست آغا محمدخان قاجار افتاد.

ناصرالدین شاه معتقد بود که این جواهر یکی از گوهرهای تاج کوروش بزرگ بوده‌است. او برای تولیت این گوهر قیمتی منصبی مخصوص قرار داده بود.

این جواهر در زمان محمدعلی شاه و هنگام شکست وی از مشروطه‌خواهان به سفارت روسیه برده شد که توسط مشروطه‌خواهان بازپس داده شده و هم‌اکنون در موزهٔ بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی تهران قرار دارد.

زوج این الماس که کوه نور نام داشت، پس از مرگ نادر توسط سرداران افغانستانی از ایران به هند بازگردانده شد و پس از مدتی نصیب کمپانی هند شرقی بریتانیا شد و مدتی بعد نیز روی تاج ملکه انگلستان نصب شد.

 

الماس تاج ماه

الماس تاج ماه سومین الماس صورتی مشهور و بزرگ جهان است. رنگ این الماس صورتی تیره و وزنش ۰۶/۱۱۵ قیراط می باشد. این الماس توسط نادرشاه در جنگ برعلیه مغول ها به غنیمت گرفته شد. داستان به غنیمت گرفته شدن این الماس زیبا با خون های زیادی همراه بود. پس از سو قصدی که بر نادر شاه انجام شد. جانشین وی، خلع شده و سپس شکنجه گشته و کور شد. همین امر سبب شد تا وی از محل اختفای جواهرات نادرشاه اطلاعی نداشته باشد. در دوران پایانی سلسله افشاریه، فرزند شاه، راز اختفای جواهر را آشکار نمود، اما پس از آن شکنجه شده و به قتل رسید. سرنوشت های گوناگونی برای این الماس زیبا رغم خورد و صاحبان گوناگونی را به خود دید. این الماس اکنون در خزانه بانک ملی ایران نگهداری می شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن